Kodeks etyczny psychoterapeuty Gestalt
Instytut Gestalt w Krakowie (dawniej Instytut Terapii Gestalt ITG), którego certyfikat posiadam, jest adresatem rekomendacji dwóch europejskich instytucji (EAGT i EAP) co znacza, że jest zobowiązany do utrzymywania wysokiego standardu prowadzonego szkolenia. Jednocześnie obliguje terapeutów do przestrzegania Kodeksu Etyki Zawodowej Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Gestalt. Oto wyjątki z jego treści:
Podstawowe założenia etyczne Kodeksu
1. Każde istnienie ludzkie jest dla nas równie cenne.
2. Szanujemy unikalność, indywidualność i godność jednostki.
3. Odnosimy się z szacunkiem do różnic rasowych, etnicznych, pochodzenia, płci, orientacji lub preferencji seksualnych, niepełnosprawności, wieku, religii, języka, statusu społecznego lub ekonomicznego oraz potrzeb duchowych.
4. Uznajemy prawo do niezależności i samostanowienia każdej osoby wchodzącej w relację interpersonalną.
B.1.1. Terapeuta Gestalt posiadający aktualny certyfikat lub pozostający w procesie szkolenia podejmuje się prowadzenia terapii tylko wówczas, kiedy jest pewien, że ma umiejętności i kwalifikacje konieczne do prowadzenia i zakończenia terapii z korzyścią dla klienta.
B.6.1. Podejmując odpowiednie działania terapeuta Gestalt gwarantuje, że podczas sesji terapeutycznych w miejscu, gdzie odbywa się terapia, klientowi nie stanie się żadna fizyczna czy psychiczna krzywda.
C.1.2. Ośrodki terapii Gestalt szkolące przyszłych terapeutów oceniają kwalifikacje, przygotowanie i psychofizyczną przydatność kandydatów do zawodu psychoterapeuty, jak również dostarczają wyczerpujących i jasnych informacji na temat programu kształcenia i wewnętrznych przepisów regulujących proces edukacji.