Wiosenna edycja warsztatu „Męskość”

Warsztat „MĘSKOŚĆ” to pierwszy w cyklu trzech warsztatów oferowanych w Szkole Ojcostwa. Kierowany jest do mężczyzn, świadomych mnogości i zmienności wymagań kierowanych do nich w obecnej rzeczywistości. To czas na zatrzymanie i spojrzenie kim jesteśmy jako męska płeć, jakie są nasze silne i słabe strony, czego potrzebujemy aby mocno stać na nogach i spokojnie mierzyć się z wyzwaniami. To czas na unikalne doświadczenie przebywania w męskim gronie, w pełnej testosteronu ale tym razem bezpiecznej atmosferze.

Details

Jak pomóc (zestresowanemu) mężczyźnie ?

Coraz częściej i więcej mówi się o nowych wymaganiach stawianym mężczyznom, między innymi o tym, że w obecnych czasach potrzebujemy uczyć się języka emocji, które od zawsze były domeną kobiet. To nie lada wyzywanie, tym bardziej jeśli oznacza konieczność spotkania się z własnym lękiem, czy smutkiem. Czy można nam w tym pomóc ? Jak może w tej sytuacji zachować się nasza dziewczyna lub żona ? Tekst wyjątkowo tym razem dedykowany kobietom…

Details

O tym jak strach kieruje naszym życiem

W obecnym świecie, pomimo trwającego procesu redefiniowania ról i pozycji obu płci, w dalszym ciągu dosyć powszechnie można spotkać się z przekonaniem, że świat uczuć i emocji to domena kobiet, mężczyznom zostawiając do dyspozycji krainę logiki, spokoju i racjonalizmu. Wychowani w takim klimacie, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że te „kobiece” emocje i uczucia decydują o wyborach i postępowaniu nas wszystkich, bez względu na płeć. Tym trudniej jest nam sobie uświadomić jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa… STRACH.

Details

Deska sedesowa, czyli krok bliżej do rozwodu

Łazienka i jej strategiczny zasób jakim jest sedes, należą do wspólnej przestrzeni każdego osiadłego związku. Wykorzystywany w inny sposób przez kobiety i inny przez mężczyzn sedes jest źródłem nieskończenie wielu żartów o małżeńskiej tematyce, ale także realnych konfliktów z wydawało by się błahego powodu. O co tak naprawdę z tą sedesową deską chodzi ? Czy to takie ważne, czy jest podniesiona, czy opuszczona ? Jak rozwiązać w małżeństwie nie tylko „spór o deskę”, ale i wiele poważniejszych problemów ? Artykuł o lekkiej formie i ważkiej treści…

Details

Poczucie własnej wartości – jak tlen, woda i pożywienie…

Poczucie własnej wartości to jeden z najważniejszych aspektów osobowości człowieka. Jego niedostatek potrafi utrudnić życie w wielu sytuacjach i dostarczyć tyleż powodów do cierpienia. Na dodatek, bogata literatura związana z zagadnieniem często myli pojęcia i wprowadza wiele zamieszania. Dlaczego poczucie własnej wartości jest tak ważne ? I dla nas i dla naszych dzieci. Odpowiedzi szukaj w niniejszym tekście…

Details

Like znaczy fake czyli #wszystko naraz

Fenomen Facebooka wprowadził do naszego społeczeństwa nową „jakość” w obszarze międzyludzkiej komunikacji. Istniejące wcześniej emotikony uzupełnił możliwością „polubienia”, będącego oznaką identyfikacji, zgodności i akceptacji. Powoduje to dalszą, stopniową wirtualizację, tym razem jednej z najważniejszych ludzkich potrzeb i związanych z nią emocji, jaką jest potrzeba akceptacji. W szczególnie trudnej sytuacji znajduje się młode pokolenie, które staje się skazane na ten substytut, nie spotykając się z prawdziwymi uczuciami w rzeczywistym świecie i uznając taki stan za normalny. Tym bardziej okrutne wydają się kampanie reklamowe oparte na propagowaniu tego okaleczającego emocjonalnie mechanizmu, mające miejsce przy milczącej aprobacie społeczeństwa. Jedynie my, dorośli, rodzice, świadomi na czym polega różnica pomiędzy wirtualnym a rzeczywistym kontaktem, możemy się temu przeciwstawiać…

Details

Projekcja do kwadratu, czyli o przekleństwie postępu

Projekcja to znany od zarania naszych dziejów, a zbadany i opisany przez współczesną psychologię mechanizm przenoszenia na inne osoby własnych, nieuświadomionych emocji, myśli i zachowań. Czy fakt, że przyszło nam żyć w erze totalnej i globalnej komunikacji, ciągłej łączności wszystkich ze wszystkimi, ma jakiś związek z tym mechanizmem ? Jeśli jesteś ciekaw(a), w artykule przeczytasz zarówno o projekcji, jak i o wpływie technicznego postępu na to zjawisko…

Details

To nie różnice są problemem

Odmienność zachowań, zwyczajów, poglądów bywa przedmiotem zaciekłych sporów, konfliktów, a niekiedy wojen. Różnorodność, która przepełnia otaczającą nas rzeczywistość, jest z jednej strony niezwykle atrakcyjna, a z drugiej wydaje się rodzić wiele trudności i problemów. Czy to jednak różnice są największym problemem ? Czy intuicja nie zwodzi nas w tym przypadku ? Odpowiedzi na to pytanie możesz szukać w niniejszym artykule…Details

Nie ojciec i syn, a syn i ojciec, czyli o znaczeniu pojednania

To ojciec – jako dorosły – odpowiedzialny jest za zbudowanie relacji ze swoim synem. Kiedy tak się jednak nie stanie, po latach mamy naprzeciw siebie dwóch dorosłych i najbliższych sobie mężczyzn, którzy albo nie utrzymują ze sobą kontaktu, albo jest on bardzo powierzchowny. I może ze względu na powszechność występowania takiej sytuacji byłaby pokusa, aby machnąć ręką i powiedzieć, że tak już musi być, tylko… jest jedno „ale”. Ci mężczyźni są sobie nawzajem niezwykle potrzebni. Jak zatem ów gordyjski węzeł rozwiązać…

Details

Czy milczenie mężczyzny jest złotem ?

Powszechnie znana statystyka twierdzi, że kobieta wypowiada średnio 20 tys. słów dziennie, a mężczyzna 7 (tys). Podobno mężczyźnie jest do twarzy z milczącym opanowaniem. Czasami jednak męskie milczenie nie jest świadomym wyborem, ale konsekwencją trudności, jaką stanowi dla nas rozmawianie. W szczególności, kiedy rozmowa schodzi na „niebezpieczny” temat uczuć i emocji. Jakie są dla nas, mężczyzn konsekwencje faktu, że tak trudno jest nam dzielić się tym, co przeżywamy ?

Details