Odpowiedzialność jest w terapii Gestalt znaczącym pojęciem. Jak już wcześniej wspominałem, kluczową ideą terapii jest przywrócenie u korzystającej z niej osoby takiego poziomu samoregulacji, aby mogła prowadzić życie na satysfakcjonującym ją poziomie. Oznacza to tym samym, że osoba ta przyjmuje odpowiedzialność za siebie i za swoje życie. Dlatego już na samym początku warto zdawać sobie sprawę jak odpowiedzialność rozkłada się na obie strony pozostające w relacji terapeutycznej.
Odpowiedzialność klienta
W trakcie trwania terapii klient jest odpowiedzialny przede wszystkim za swoje zaangażowanie i pracę nad zgłoszonymi zagadnieniami. Jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ najczęściej nie do uniknięcia jest zetknięcie się z takimi aspektami swojej osobowości, które były i są wypierane, i z którymi nie chciałoby się mieć wiele (lub w ogóle) do czynienia. Przejście takich etapów terapii może być trudne i stosunkowo naturalnym zjawiskiem jest opór, którego klient doświadcza. W takiej sytuacji terapeuta może zachęcać do dalszych kroków, nie jest jednak w stanie za niego napotkane trudności pokonać.
To klient na sesji terapeutycznej podejmuje zwykle decyzję o tym, czym chce się w danym momencie zajmować. Jeśli terapeuta ze swej strony coś proponuje, klient zawsze ma możliwość z takiej propozycji skorzystać lub ją odrzucić. Od strony organizacyjnej, klient ponosi odpowiedzialność za dochowanie warunków kontraktu terapeutycznego Kontrakt terapeutyczny to formalne (choć najczęściej w formie ustnej) ustalenie podstawowych reguł prowadzenia terapii, takich jak cel terapii, częstotliwość, czas i miejsce spotkań, wysokość opłaty (jeśli jest to płatna terapia), reguły kontaktowania się między sesjami i ew. odwoływania spotkań. Zwykle bywa ustalony na pierwszym, lub dwóch-trzech pierwszych spotkaniach. Jeśli jest taka potrzeba, w dowolnym momencie terapii kontrakt terapeutyczny może być renegocjowany i korygowany. , którego warunki ustala wspólnie z terapeutą.
Odpowiedzialność terapeuty
Terapeuta w trakcie trwania terapii, odpowiedzialny jest za czas, który zobowiązany jest poświęcić klientowi i jak najlepsze jego wykorzystanie. Rozumie się przez to uważność terapeuty na swojego klienta, biorąc pod uwagę całośćChodzi o fenomenologiczne postrzeganie klienta we wszystkich jego aspektach, fizycznym, emocjonalnym, duchowym, intelektualnym, z uwagą na to co klient robi, jak również na to, czego nie robi. tego co wnosi na sesję. Terapeuta ponosi również odpowiedzialność za bezpieczeństwo Nie chodzi o to, że podczas sesji terapeutycznej mają miejsce jakieś niebezpieczne sytuacje. Zapewnienie bezpieczeństwa polega głównie na pozostawieniu decyzji o ewentualnym uczestniczeniu w nowych doświadczeniach w rękach klienta. Podczas terapii nie dzieją się rzeczy, na które klient nie wyraża zgody. klienta podczas sesji, metodę, którą stosuje podczas pracy oraz wyuczony warsztat, który powinien być odpowiedzialnie i adekwatnie do sytuacji stosowany. W trosce o klienta, terapeuta odpowiedzialny jest również za poddawanie się regularnej superwizji Superwizja to omówienie procesu terapii klienta z doświadczonym i posiadającym odpowiednie uprawnienia psychoterapeutą-superwizorem, podczas którego superwizor może dokonać oceny poprawności pracy terapeuty, a jeśli jest taka potrzeba zalecić wskazane działania. .
Do przestrzegania reguł ustalonego kontraktu, terapeuta jest zobligowany podobnie jak jego klient.